Tuesday, May 28, 2019


ქართული ენისა და ლიტერატურის წრის რეფლექსია
2019 წლის  8 თებერვლიდან  ნერგეეთის საჯარო სკოლაში მუშაობა დაიწყო ქართული ენისა და ლიტერატურის წრემ „ ცოდნის წყარო“
წრეში გაერთიანებული იყვნენ ნერგეეთის საჯარო სკოლის მე-3  კლასის მოსწავლეები.
 წრის მუშაობის მიზანი იყო: მოსწავლეთა ცოდნის და შემოქმედებითი უნარ- ჩვევების განვითარება ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით.
 წრის მუშაობის ფარგლებში მოსწავლეებმა წაიკითხეს მცირე ზომის მოთხრობები. გამოხატეს წაკითხულის, მოსმენისა და დანახულის შესახებ საკუთარი მოსაზრება  ზეპირად და წერილობით. შეეცადნენ, საკუთარი ემოციისა და განცდების თამამად გადმოცემას  მოსმენის მიხედვით . განუვითარდათ შემოქმედებითი უნარი . დაწერეს მცირე ზომის თხზულებები . ანდაზების მიხედვით შექმნეს მცირე ზომის მხატვრული ტექსტები ( იგავი, მოთხრობა, ლექსი....) მოსწავლეებმა ეპიზოდის მიხედვით ამოიცნეს პერსონაჟთა  ხასიათი და წერილობით გადმოსცეს საკუთარი ემოცია , შექმნეს პორტრეტები, პეიზაჟები , ჩანახატები, დაწერეს წერილები.  მოსწავლეები დააკვირდნენ გეოგრაფიულ და ადამიანთა წარმომავლობის სახელებს და პრაქტიკულად გამოიყენეს მეტყველებაში. დაეუფლენ ორთოეპიისა და ორთოგრაფიულ ჩვევებს . დაწერეს მსგავსი და საპირისპირო მნიშვნელობის მქონე სიტყვები.ივარჯიშეს ფრაზეოლოგიზმებზე გაეცნენ ანდაზის როლს და დანიშნულებას. შეასრულეს ბევრი ენობრივი სავარჯიშოები. მინდა გამოვყო მე-7 და მე-11 მეცადინეობა .
თემა: 1 შთაბეჭდილება ლექსი, ანტონიმები .2 " ანდაზა" .
 გაკვეთილის მიზანი იყო ლექსის ანალიზი , განწყობის ამოცნობა  ემოციური ზემოქმედებისა და შთაბეჭდილების გაცნობა  ანდაზის როლისა და დანიშნულების გაცნობა, ანდაზების წარმომავლობაზე დაკვირვება.
 მოსწავლეებმა წაიკითხეს თავიანთი სურვილით შერჩეული ლექსები. დაწერეს მისგან მიღებული შთაბეჭდილება ისაუბრეს მთავარ სათქმელისა და ავტორის მიზანდასახულობაზე . დაწერეს საპირისპირო მნიშვნელობის მქონე სიტყვები .
მოსწავლეებმა წაიკითხეს ანდაზები, ანდაზის მიხედვით დაწერეს მცირე ზომის პატარა თხზულება . გააკეთეს პრეზენტაცია. შევაჯამეთ წრის მუშაობის შედეგები მოსწავლეებმა გაიხსენეს ყველაზე სამახსოვრო თემები და საკითხები. შთაბეჭდილება გადმოსცეს წერიობით მოსწავლეებისთვის საინტერესო იყო წრის მუშაობის შედეგების შეჯამება.  


მათემატიკის წრის რეფლექსია
ნერგეეთის საჯარო სკოლის დაწყებითი საფეხურის  მე-3 კლასის მოსწავლეთათვის I-II სემესტრის მათემატიკის წრის სამუშაო პროგრამის მიზანი იყო:  მოსწავლეთა მათემატიკური ნიჭის  განვითარების ხელშეწყობა. მათემატიკური აზროვნების თვალსაწიერის გაფართოება. დამოუკიდებლად მუშაობის უნარის ჩამოყალიბება. მათემატიკის, როგორც ზუსტი მეცნიერების მიმართ ინტერესის გამომუშავება. კურსი მიზნად ისახავდა აგრეთვე სწავლების მრავალფეროვანი სტრატეგიის გამოყენებას.  მოტივაციის ასამაღლებლად მოსწავლეთა საჭიროების დადგენას და რეკომენდაციების მიცემას.
მოსწავლეებმა მიაღწიეს მათემატიკის წრის  განსაზღვრულ შედეგს . ჩამოუყალიბდათ დამოუკიდებლად მუშაობის უნარი. გაუფართოვდათ მათემატიკური აზროვნების თვალსაწიერი. განუვითარდათ აბსტრაქტული და ლოგიკური აზროვნება. განუვითარდათ თვითშეფასების უნარი. მათემატიკის წრის ყველა მეცადინეობის თემატიკა  მოსწავლეთათვის იყო საინტერესო და მრავალფეროვანი.პირველ სემესტრში ჩატარებული  მე-9 , მე-10, მე-12 მეცადინეობა მოსწავლეებს ძალიან მოეწონათ წრის მეცადინეობით თემა იყო :ცივრცული ფიგურები.
მიზანი იყო: ბრტყელი გეომეტრიული ფიგურის დასახელება, შედარება, დაჯგუფება. გეომეტრიული ფიგურების გროვიდან შერეული  ფიგურების ახალი ფიგურის შექმნა, გეომეტრიული ფიგურის დანაწევრებით( გაყოფით) მითითებული გეიმეტრიული ფიგურის შედგენა სივრცული ფიგურის ამოცნობა არქიტექტურისა და ხელოვნების ნიმუშებში . ყოფით საგნებში , ან მოდელების გროვაში სივრცული წარმოდგენების განვითარება მოსწავლეებმა დაასახელეს ბრტყელი გეომეტრიული ფიგურები შეადარეს , დააჯგუფეს გეომეტრიული ფიგურების გროვიდან შერჩეული ფიგურებით  შექმნეს ახალი ფიგურები  განიხილეს უმარტივესი გეომეტრიული ამოცანები . აღწერეს მართკუთხა პარალელეპიპედი  და კუბი შეასრულეს ნახაზები , მოსწავლეებმათავიანთი ძალებით შეძლეს და შექმნენ სასკოლო რესურსი  სივრცული ფიგურების შლილების დამზადება . მოაწყვეს გამოფენა . მე-2 სემესტრში  ჩატარებული მეცადინეობიდან მოსწავლეებს ძალიან მოეწონათ  სახალისო  და საინტერესო არმოჩნდა მათთვის.
თემა: შევკრიბოთ რიცხვები სხდავასხვა ხერხით.მიზანი იყო : სხვადასხვა ხერხით ორნიშნა რიცხვებიშ შეკრებს დაუფლება . 
თანრიგებამდე შევსებით , ხერხით შემთხვევების  გააზრება ორნიშნა რიცხვებვის შეკრებისას შეკრების წერითი  ალგორითმის ათვისება და ახსნა . ზეპირი ანგარიშის სხვადასხვა ხეხრის დაუფლება  , გამოკლება ათეულებით თვლის გამოყენებით. შეკრებისავ და გამოკლების სხვადასხვა ხერხის გამოყენება , ჯამსა და სხვაობის შეფასების უნარის განვითარება  მისი გამოყენებით ამოცანების ამოხსნა .
მოსწავლეებმა განხილული საკითხების გამოყენებით ამოხსნეს პრაქტიკული ამოცანები. იმუშავეს წყვილებში  , გააკეთეს პრეზენტაცია ,გამოყენებული ხერხის შესახებ  გამართსე მსჯელობა.


რეფლექსია
2019 წლის 24 მაისს  მე-3 კლასში ჩავატარე გაკვეთილი ინფორმაციული ტექნოლოგიების გამოყენებით გაკვეთილის თემა :  ივანე კრილოვის ( იგავ-არაკი )„ჭრიჭინა და ჭიანჭველა’გაკვეთილის მიზანი იყო : მხატვრული ტექსტის წაკითხვა ლიტერატურული პერსონაჟების დახასიათება, საკუთარი აზრის დასაბუთება, შემოქმედებითი უნარის განვითარება, ლექსიკური მარაგის გამდიდრება,  ციფრული წიგნიერების განვითარება .
მიზანზე გასასვლელად გამოვიყენე სხვადასხვა სახის აქტივობები აღნიშნულ გაკვეთილში გამოვიყენე სამი ონლაინ პროგრამა :1. padlet. Com 2. Learning. Apss.org. 3.Toondoo.com.
რომლის საშუალებით შევქმენი გაკვეთილისთვის მორგებული სასწავლო რესურსი აქტივობები ითვალისწინებდა მიზნის მიღწევას .
გაკვეთილის მსვლელობისას დროის განაწილებას ვახდენდი ზუსტად  მქონდა სწორად შერჩეული აქტივობები და ვახდენდი მოსწავლეების დაინტერესებას  ყოველი აქტივობის წინ მოსწავლეებს ვეკითხებოდი, თუ როგორ  გაიგეს დავალებები.  მოსწავლეებს გავაცანი შეფასების რუბრიკა  გაკვეთილზე გამოვიყენე განმავითარებელი შეფასება  , შეფასების რუბრიკის მიხედვით. გაკვეთილზე გამოვიყენე გასასვლელი ბარათები. მოსწავლეებმა დაწერეს თუ რა იყო მათთვის საინტერესო ამ გაკვეთილზე. გაკვეთილი წარიმართა გეგმის მიხედვით გაკვეთილის მიზანს ვფიქრო, რომ მივაღწიე. გაკეთდა პრეზენტაცია ონლაინ ინსტრუმენტებში Toondo.com-  ში შესრულებული კომიქსების. მოსწავლეებმა კომიქსების გამოყენებით ააწყვეს ტექსტი იგავ- არაკი „ ჭრიჭინა და ჭიანჭველა“ ამ აქტივობით მოვახდინე მოსწავლეებში ციფრული წიგნიერების უნარის განვითარება ასევე შემოქმედებითი უნარის განვითარება.
მოსწავლეთა მეტაკოგნიტური უნარის განვითარებისთვის მოსწავლეებს მივეცი საშინაო დავალება  ონლაინ ინსტრუმენტში   Learning. Apss.org აწყობილი დავალების შესრულება.
შექმნან კომიქსი საყვარელი პერსონაჟის შესახებ.
ვფიქრობ  წინა გაკვეთილზე გამოვლენილმა ხარვეზღწია გაკვეთილის  მიზნისათვის. 

Friday, May 17, 2019

1
დამაკლაყოფილებელი
კარგი
სანიმუშო
თანამშრომლობა
მოსწავლე ცდილობს თუმცა აქტიურად არ მუშაობს ჯგუფის წევრებთან თავს არიდებს დავალებას
 მოსწავლე ერთვება თანამშრომლობის  პროცესში და აფიქსირებს საკუთარ აზრს.
 მოსწავლე  ლიდერია ჯგუფში  და იცავს ყოველგვარ წესს ეხმარება ჯგუფის წევრს და იზიარებს მოსაზრებას.   .
გაკვეთილისადმი მზაობა და ჩართულობა.
მოსწავლე ცდილობს წაიკითხოს სიტყვები და წინადადებები  თუმცა ვერ გამოაქვს აზრი  ტექსტიდან  ვერ ასრულებს ყველა სამუშაოს სწორად .
 მოსწავლე კარგად კითხულობს ახასიათებს ლიტერატურულ პერსონაჟებს იყენებს წინარე ცოდნას  აყალიბებს აზრს  თუმცა ზო გჯერ უშვებს შეცდომას ლექსიკური მარაგი ზოგჯერ მწირია.
 მოსწავლე გაკვეთილის ყველა ფაზაზე აქტიურია. და ყველა აქტივობაზე აფიქსირებს ადექვატურ პასუხებს უშეცდომოდ.
ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენება.
მოსწავლე ცდილობს გამოიყენოს ინფორმაციული საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები.
მოსწავლე იყენებს გაკვეთილში გამოყენებულ სამივე ონლაინ პროგრამას.
მოსწავლე აქტიურადაა ჩართული და ქმნის გაკვეთილისთვის მორგებულ  პროგრამულ რესურს. ასაბუთებს თავის მოსაზრებას აკეთებს პრეზენტაციას.




სსიპ ბაღდათის მუნიციპალიტეტი სოფელ ნერგეეთის საჯარო  სკოლის დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლის   ელზა ტაბეშაძის ისტის გამოყენება საგაკვეთილო პროცესში.
გაკვეთილის  გეგმა
(გაკვეთილი ინფორმაციული ტექნოლოგიების გამოყენებით)
აღნიშნულ გაკვეთილში გამოყენებულია სამი ონლაინ პროგრამა:
1.     Padlet.com
2.     Learning.Apss.org
3.     Toondoo.com
სამივე საგანმანათლებლო ელექტრონული პროგრამაა, რომელის საშუალებას იძლევა მასწავლებელმა შექმნას გაკვეთილისთვის მორგებული სასწავლო რესურსი.
 მასწავლებელი:  ელზა ტაბეშაძე
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/ კლასი: I საფეხური მე-3კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა : 5
თემა: ივანე კრილოვის( იგავ - არაკი) ჭრიჭინა და ჭიანჭველა“
მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს მხატვრული ტექსტის წაკითხვა;  ანალიზი. ლიტერატურული პერსონაჟების მარტივი დახასიათება. საკუთარი აზრის დასაბუთება შემოქმედებითი უნარის განვითარება ლექსიკური მარაგის გამდიდრება. ციფრული წიგნიერების განვითარება
ესგ.ინდიკატორები
ქარ        ქართ. დაწ (I) 13
 მოსმოწავლემ უნდა შეძლოს  სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის მცირე ზომის მარტივი ტექსტების  შექმნა  ნაცნობ თემატიკაზე.
წეწ        წერს ინსტრუქციებს , გასაგებად წარმოადგენს საჭირო ინფორმაციას .
გა           გადმოსცემს კონკრეტულ ფაქტს/  მოვლენას  საკუთარი ცხოვრებიდან.
               მარტივ დიალოგს .
                 თანმიმდევრული დაცვით გადმოსცემს ინფორმაციას .
                     თანმიმდევრობის დაცვით გადმოსცემს ნაცნობი ტექსტის/ ტექსტების ეპიზოდის შინაარსს
                ქართ. დაწ (I) 3 მოსწავლემ უნდა შეძლოს პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა  ტექსტის თემის, მასში განხილული საკითხების მიმართ .მხატვრული ნაწარმოების პერონაჟ( ებ) ის მისი  /  მათი ქცევის შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა
მოსწავლე: აღწერს და ახასიათებს პერსონაჟების თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით.
 ავლებს პარალელს მოსმენილ ტექსტში  ასახულ ამბავსა და პირად ლიტერატურულ გამოცდილებას შორის
ქართ. დაწ (I) 9 მოსწავლემ უნდა შეძლოს წაკითხული ტექსტის მიმართ პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა ; ტქსტის თემის და ან მასში განხილული კონკრეტული საკითხების შეფასება.



წწწ
წწწ.


მო




გაკვვეთილის  მსვლელობა

N
აქტივობა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსები
დრო
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები

I - ფაზა



13წთ.

1
მასწავლებელი ესალმება  კლასს და აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა და შეფასების რუბრიკას  

ვერბალური
მთელ კლასთან
ფორმატზე დაწერილი  გაკვეთილის თემა და მიზანი. შეფასების რუბრიკა .
2წთ.
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის თემა,  მიზანი და შეფასების რუბრიკა.
2.
 https.padlet.com / tabeshadzeelza/ ivapanos9bge რა არის შრომა?
ვის შეიძლება ვუწოდოთ მშრომელი?
რა არის სიზარმაცე?
 ვის შეიძლება ვუწოდოთ  ზარმაცი?
ახსნან თავისი სიტყვებით.

მთელ კლასთან
https.padlet.com / tabeshadzeelza/ ivapanos9bge
3 წთ.
გაუაქტიურდებათ დამოუკიდებელი აზროვნების უნარი.
3.
კომპიუტერით მოსწავლეებს ვაჩვენებ სლაიდებს , შესწავლილი ნაწარმოებებიდან  თუ რას გვეუბნება სლაიდებზე წარმოდგენილი ილუსტრაცია .
ვერბალური 
მთელ კლასთან
კომპიუტერი
4წთ.
იხსენებენ შესწავლილ ნაწარმოებებს.





.

4.
 მოსწავლეები იხსენებენ ნაწარმოებებს გამოაქვთ დასკვნა . მოსწალვეები პასუხობენ კითხვაზე დახმარებიხართ თუ არა ვინმეს?
 ზარმაცს ადამიანს თუ დახმარებიხართ?
და რატომ?

II ფაზა

ვერბალური
მთელ კლასთან
კომპიუტერი
4წთ.
იხსენებენ შესწავლილ ნაწარმოებებს  
5.
მასწავლებელი მიუთითებს მოსწავლეებს გადაშალონ სახელმძღვანელოები კითხულობს იგავ- არაკს უხსნის მოსწავლეებს  მოსწავლეები კითხულობენ .



კითხვა
მთელ კლასთან
სახელმძღვანელო
7წთ
მოსწავლეებს ეცოდინებათ იგავ-არაკის შინაარსი
6
იგავ- არაკის გაგება - გააზრებისთვის მასწავლებელი კლასს უსვამს კითხვებს როგორ გაატარა ჭრიჭინამ ზაფხული?
რამ შეაშინა ჭრიჭინა?
რამ შეაკრთო  მოცლილი მღერალი?
 რას მიადგა  კარზე ჭრიჭინა?
 რა უთხრა ჭიანჭველამ? როგორ გაისტუმრა ჭიანჭველამ ჭრიჭინა?
 რას გვასწავლის ეს იგავი?
 რა არის ავტორის მთავარი სათქმელი? მე-7 აქტივობა- 8 წთ. პრეზენტაცია . ონლაინ ინსტრუმენტში   toondoo.com- ში შესრულებული კომიქსების პრეზენტაცია . ამ აქტივობით ხდება მოსწავლეებში ციფრული წიგნიერების უნარის განვითარება .
კითხვა პასუხი
მთელი კლასი

7წთ.
იგავ- არკის შინაარსი გაგება- გააზრება.

III -ფაზა




10წთ.

7
·         რეფლექსია
 რას გვასწავლის ეს იგავი?
გასვლით ბარათებზე დამიწერეთ თითო წინადადებით ყველაზე მკაფიო შთაბეჭდილება.
კითხვა-პასუხი
მთელ კლასთან

5წთ
ლოგიკური აზროვნებისა და დასკვნის გამოტანის უნარის ფლობა.
8
შეფასება -განმავითარებელი კომენტარი



3წთ

9
საშინაო დავალება:
ონლაინ ინსტრუმენტში learning.Apps - ში აწყობილი დავალების შესრულება
ვერბალური
მთელ კლასთან

2წთ.
მოსწავლეთა მეტაკოგნიტური უნარების განვითარებისთვის.