სსიპ ბაღდათის მუნიციპალიტეტი
სოფელ ნერგეეთის საჯარო სკოლის დაწყებითი საფეხურის
მასწავლებლის ელზა ტაბეშაძის ისტის გამოყენება საგაკვეთილო პროცესში.
გაკვეთილის გეგმა
(გაკვეთილი ინფორმაციული
ტექნოლოგიების გამოყენებით)
http://toondoo.com/create TOON.do
აღნიშნულ გაკვეთილში
გამოყენებულია სამი ონლაინ პროგრამა:
1. Padlet.com
2. Learning.Apss.org
3. Toondoo.com
სამივე
საგანმანათლებლო ელექტრონული პროგრამაა, რომელის საშუალებას იძლევა მასწავლებელმა შექმნას
გაკვეთილისთვის მორგებული სასწავლო რესურსი.
მასწავლებელი: ელზა ტაბეშაძე
საგანი:
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/
კლასი: I საფეხური მე-3კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა
: 5
თემა: ეზოპეს იგავი ” ორი ამხანაგი”
მიზანი: მოსწავლემ
შეძლოს ტექსტის წაკითხვა; გაგება-გააზრება; შემოქმედებითი უნარის განვითარება;პერსონაჟის საქციელის შესახებ მსჯელობა;
ლექსიკური მარაგის გამდიდრება;წერისუნარის განვითარება. ციფრული წიგნიერების განვითარება
ესგ.ინდიკატორები
ქარ ქართ. დაწ (I) 2 მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული
სხვადასხვა ტიპის ტექსტების მოსმენა გაგება- გააზრება.
ამოიცნობს ტექსტის თემას
ასახელებს ტექსტში ასახულ ფაქტებს,პერსონაჟებს
საკუთარი სიტყვებით თანმიმდევრობისა და აზრობრივი შესაბამისობის
დაცვით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს
ამოიცნობს ტექსტის შინაარსს სათაურის მიხედვით.
ქართ. დაწ (I) 3 მოსწავლემ უნდა შეძლოს ძირითადი
დამოკიდებულების გამოხატვა ტექსტის თემის , მასში განხილული საკითხების მიმართ; მხატვრული
ნაწარმოების პერსონაჟ(ებ) ის მისი / მათი ქცევის
შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა .
ავლებს პარალელებს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავსა
და პირად / ლიტერატურულ გამოცდილებას შორის .
მარტივი გამოთქმებით („ მომწონს/ არ მომწონს“, „ საინტერესოა „/“ უინტერესოა „ „ ვეთანხმები“ არ
„ვეთანხმები“ „ერთგულია მოღალატეა „ მამაცია
მხდალია/ და ა.შ.) აფასებს ნაწარმოებს, პერსონაჟებს
მათ საქციელს და ცდილობს საკუთარი მოსაზრების ახსნას ( არ ვეთანხმები იმიტომ რომ... ) საინტერესოა
იმით , რომ ... და ა.შ.
ქართ. დაწყ( I) 7 მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული
სხვადასხვა ტიპის ტექსტების წაკითხვა და გაგება
- გააზრება ტექსტში ვერბალური და არაველბალული
ფორმით მიწოდებული ინფორმაციის ( მაგ. ილუსტრაციისა და ტექსტის ურთიერთდაკავშირება
)
მოსწავლე:
ამოიცნობს ტესტის თემას , წვდება დედააზრს ( მთავარ
იდეას )
საკუთარი სიტყვებით გადმოსცემს ტექსტის შინაარსს ტექსტის
ცალკეული მონაკვეთის არსებით ინფორმაციას
ამოიცნობს პერსონაჟების მოქმედებებს, გრძნობებს.
ამოიცნობს რა ტიპის ურთიერთობა აქვთ პერსონაჟებს ერთმანეთთან(
ნათესაური, მტრული, მეგობრული და სხვა.
გაკვვეთილის მსვლელობა
N
|
აქტივობა
|
მეთოდი
|
კლასის ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო
|
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები
|
I - ფაზა
|
13წთ.
|
|||||
1
|
მასწავლებელი ესალმება კლასს და აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა
და შეფასების რუბრიკას
|
ვერბალური
|
მთელ კლასთან
|
ფორმატზე დაწერილი გაკვეთილის
თემა და მიზანი. შეფასების რუბრიკა .
|
2წთ.
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის თემა,
მიზანი და შეფასების რუბრიკა.
|
2.
|
Padlet.com-https://padlet.com/
tabeshadzeelza / yropoty 75rt
თავისი სიტყვებით ახსნან რა
არის მეგობრობა?
|
მთელ კლასთან
|
https://padlet.com/ tabeshadzeelza / yropoty 75rt
|
5წთ.
|
გაუაქტიურდებათ
დამოუკიდებელი აზროვნების უნარი.
|
|
3.
|
დაფაზე
გავაკრავ ფლიპჩარტს ,,რას გვეუბნება ილუსტრაცია შესწავლილი
ნაწარმოებიდან.“მოსწავლეები იხსენებენ ნაწარმოებებს,გამოაქვთ დასკვნა.
·
მოსწავლეები პასუხობენ
კითხვაზე: ხომ არ გახსენდებათ ისეთი საქციელი, რის გამოც მეგობარს გული ატკინეთ?
|
ვერბალური
|
მთელ კლასთან
|
ილუსტრილებული ფლიპჩარტი
|
6წთ.
|
იხსენებენ შესწავლილ ნაწარმოებებს.
|
II - ფაზა
|
22წთ.
|
|||||
4.
|
მასწავლებელი მიუთითებს მოსწავლეებს გადაშალონ
სახელმძღვანელოები. გაგრძელების მეთოდით ყურადღებით წაიკითხონ ტექსტი. მასწავლებელი იწყებს
კითხვას, მოსწავლეები აგრძელებენ.
|
გაგრძელებით კითხვა
|
მთელ კლასთან
|
სახელმძღვანელო
|
7წთ.
|
მოსწავლეებს ეცოდინებათ ტექსტის
შინაარსი .
|
5.
|
ტექსტის გაგება-გააზრებისათვის მასწავლებელი კლასს
უსვამს კითხვებს:
·
სად მიდიოდა ორი ამხანაგი?
·
უეცრად რა გამოუხტათ წინ?
·
რა დაემართა მეგობრებს?
·
როგორ გადაურჩნენ ისინი დათვს?
·
რაქნა მეგობარმა?
·
როგორ მოიქცა მეორე?
·
რას გვასწავლის ეს იგავი?.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
7წთ
|
ტექსტის შინაარსი გაგება-გააზრება.
|
|
6
|
პრეზენტაცია
ონლაინ ინსტრუმენტებში
(toondoo.com-ში) შესრულებული კომიქსების პრეზენტაცია. ამ
აქტივობით ხდება მოსწავლეებში ციფრული წიგნიერების უნარის განვითარება. ასევე შემოქმედებითი უნარების განვითარება.
|
ვერბალური
|
8წთ.
|
შეძლებენ ჩამოყალიბებული
აზრის სხვებისთვის გაზიარებას
|
||
III -ფაზა
|
10წთ.
|
|||||
7
|
·
რეფლექსია
რას გვასწავლის ეს მოთხრობა?
გასვლით ბარათებზე
დამიწერეთ თითო წინადადებით ყველაზე მკაფიო შთაბეჭდილება.
|
კითხვა-პასუხი
|
მთელ კლასთან
|
5წთ
|
ლოგიკური აზროვნებისა და დასკვნის გამოტანის უნარის
ფლობა.
|
|
8
|
შეფასება -განმავითარებელი კომენტარი
|
3წთ
|
||||
9
|
საშინაო დავალება:
ონლაინ ინსტრუმენტში learning.Apps - ში აწყობილი დავალების შესრულება
|
ვერბალური
|
მთელ კლასთან
|
2წთ.
|
მოსწავლეთა
მეტაკოგნიტური უნარების განვითარებისთვის.
|
No comments:
Post a Comment