Friday, May 17, 2019


სსიპ ბაღდათის მუნიციპალიტეტი სოფელ ნერგეეთის საჯარო  სკოლის დაწყებითი საფეხურის მასწავლებლის   ელზა ტაბეშაძის ისტის გამოყენება საგაკვეთილო პროცესში.
გაკვეთილის  გეგმა
(გაკვეთილი ინფორმაციული ტექნოლოგიების გამოყენებით)
აღნიშნულ გაკვეთილში გამოყენებულია სამი ონლაინ პროგრამა:
1.     Padlet.com
2.     Learning.Apss.org
3.     Toondoo.com
სამივე საგანმანათლებლო ელექტრონული პროგრამაა, რომელის საშუალებას იძლევა მასწავლებელმა შექმნას გაკვეთილისთვის მორგებული სასწავლო რესურსი.
 მასწავლებელი:  ელზა ტაბეშაძე
საგანი: ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლების საფეხური/ კლასი: I საფეხური მე-3კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა : 5
თემა: ივანე კრილოვის( იგავ - არაკი) ჭრიჭინა და ჭიანჭველა“
მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს მხატვრული ტექსტის წაკითხვა;  ანალიზი. ლიტერატურული პერსონაჟების მარტივი დახასიათება. საკუთარი აზრის დასაბუთება შემოქმედებითი უნარის განვითარება ლექსიკური მარაგის გამდიდრება. ციფრული წიგნიერების განვითარება
ესგ.ინდიკატორები
ქარ        ქართ. დაწ (I) 13
 მოსმოწავლემ უნდა შეძლოს  სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის მცირე ზომის მარტივი ტექსტების  შექმნა  ნაცნობ თემატიკაზე.
წეწ        წერს ინსტრუქციებს , გასაგებად წარმოადგენს საჭირო ინფორმაციას .
გა           გადმოსცემს კონკრეტულ ფაქტს/  მოვლენას  საკუთარი ცხოვრებიდან.
               მარტივ დიალოგს .
                 თანმიმდევრული დაცვით გადმოსცემს ინფორმაციას .
                     თანმიმდევრობის დაცვით გადმოსცემს ნაცნობი ტექსტის/ ტექსტების ეპიზოდის შინაარსს
                ქართ. დაწ (I) 3 მოსწავლემ უნდა შეძლოს პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა  ტექსტის თემის, მასში განხილული საკითხების მიმართ .მხატვრული ნაწარმოების პერონაჟ( ებ) ის მისი  /  მათი ქცევის შეფასება და საკუთარი თვალსაზრისის ახსნა
მოსწავლე: აღწერს და ახასიათებს პერსონაჟების თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით.
 ავლებს პარალელს მოსმენილ ტექსტში  ასახულ ამბავსა და პირად ლიტერატურულ გამოცდილებას შორის
ქართ. დაწ (I) 9 მოსწავლემ უნდა შეძლოს წაკითხული ტექსტის მიმართ პირადი დამოკიდებულების გამოხატვა და ახსნა ; ტქსტის თემის და ან მასში განხილული კონკრეტული საკითხების შეფასება.



წწწ
წწწ.


მო




გაკვვეთილის  მსვლელობა

N
აქტივობა
მეთოდი
კლასის ორგანიზების ფორმა
სასწავლო რესურსები
დრო
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი შედეგები

I - ფაზა



13წთ.

1
მასწავლებელი ესალმება  კლასს და აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა და შეფასების რუბრიკას  

ვერბალური
მთელ კლასთან
ფორმატზე დაწერილი  გაკვეთილის თემა და მიზანი. შეფასების რუბრიკა .
2წთ.
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის თემა,  მიზანი და შეფასების რუბრიკა.
2.
 https.padlet.com / tabeshadzeelza/ ivapanos9bge რა არის შრომა?
ვის შეიძლება ვუწოდოთ მშრომელი?
რა არის სიზარმაცე?
 ვის შეიძლება ვუწოდოთ  ზარმაცი?
ახსნან თავისი სიტყვებით.

მთელ კლასთან
https.padlet.com / tabeshadzeelza/ ivapanos9bge
3 წთ.
გაუაქტიურდებათ დამოუკიდებელი აზროვნების უნარი.
3.
კომპიუტერით მოსწავლეებს ვაჩვენებ სლაიდებს , შესწავლილი ნაწარმოებებიდან  თუ რას გვეუბნება სლაიდებზე წარმოდგენილი ილუსტრაცია .
ვერბალური 
მთელ კლასთან
კომპიუტერი
4წთ.
იხსენებენ შესწავლილ ნაწარმოებებს.





.

4.
 მოსწავლეები იხსენებენ ნაწარმოებებს გამოაქვთ დასკვნა . მოსწალვეები პასუხობენ კითხვაზე დახმარებიხართ თუ არა ვინმეს?
 ზარმაცს ადამიანს თუ დახმარებიხართ?
და რატომ?

II ფაზა

ვერბალური
მთელ კლასთან
კომპიუტერი
4წთ.
იხსენებენ შესწავლილ ნაწარმოებებს  
5.
მასწავლებელი მიუთითებს მოსწავლეებს გადაშალონ სახელმძღვანელოები კითხულობს იგავ- არაკს უხსნის მოსწავლეებს  მოსწავლეები კითხულობენ .



კითხვა
მთელ კლასთან
სახელმძღვანელო
7წთ
მოსწავლეებს ეცოდინებათ იგავ-არაკის შინაარსი
6
იგავ- არაკის გაგება - გააზრებისთვის მასწავლებელი კლასს უსვამს კითხვებს როგორ გაატარა ჭრიჭინამ ზაფხული?
რამ შეაშინა ჭრიჭინა?
რამ შეაკრთო  მოცლილი მღერალი?
 რას მიადგა  კარზე ჭრიჭინა?
 რა უთხრა ჭიანჭველამ? როგორ გაისტუმრა ჭიანჭველამ ჭრიჭინა?
 რას გვასწავლის ეს იგავი?
 რა არის ავტორის მთავარი სათქმელი? მე-7 აქტივობა- 8 წთ. პრეზენტაცია . ონლაინ ინსტრუმენტში   toondoo.com- ში შესრულებული კომიქსების პრეზენტაცია . ამ აქტივობით ხდება მოსწავლეებში ციფრული წიგნიერების უნარის განვითარება .
კითხვა პასუხი
მთელი კლასი

7წთ.
იგავ- არკის შინაარსი გაგება- გააზრება.

III -ფაზა




10წთ.

7
·         რეფლექსია
 რას გვასწავლის ეს იგავი?
გასვლით ბარათებზე დამიწერეთ თითო წინადადებით ყველაზე მკაფიო შთაბეჭდილება.
კითხვა-პასუხი
მთელ კლასთან

5წთ
ლოგიკური აზროვნებისა და დასკვნის გამოტანის უნარის ფლობა.
8
შეფასება -განმავითარებელი კომენტარი



3წთ

9
საშინაო დავალება:
ონლაინ ინსტრუმენტში learning.Apps - ში აწყობილი დავალების შესრულება
ვერბალური
მთელ კლასთან

2წთ.
მოსწავლეთა მეტაკოგნიტური უნარების განვითარებისთვის.


No comments:

Post a Comment